Kapaklı İlçesi

kapakli-belediyesi-renkli-logoİçişleri Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kuruculunca kararlaştırılan “Büyükşehir Belediyesi Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da imzalandı. Buna göre Kapaklı Belediyesi merkez olmak üzere Kapaklı ilçe olurken, Karaağaç beldesi ile Bahçeağıl, Yanıkağıl, Karlıköy, Pınarça ve Uzunhacı Köyleri Kapaklı’ya bağlandı. Son TÜİK verilerine göre nüfusu 85000 olan Kapaklı Belediyesi hızlı bir şekilde sanayi sayesinde büyümüş ve nüfusu son 10 yılda önlenemez hale gelmiştir. Bünyesinde bir Organize Sanayi Bölgesi barındıran ve birçok iş imkânı sunan Kapaklı, artık bir iş merkezi haline gelmiştir. Çerkezköy İlçesine 5 km, Saray ilçesine 15 km uzaklıkta bulunan Kapaklı, geçiminin büyük çoğunluğunu Organize Sanayi Bölgesi’nden sağlamaktadır. Kazak Gölü Piknik alanı da bulunmaktadır. Yaz aylarının vazgeçilmezi olan Kazak gölü Kapaklı ’ya yaklaşık 2km uzaklıkta sessiz sakin ve nezih bir yerdir.

Trakya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Kapaklı İlçesi bereketli toprakları, gelişmiş Organize Sanayisi ile hızla gelişen, kalkınma ve büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Çerkezköy ve Kapaklı Organize Sanayi Bölgesinde yaklaşık 350 fabrika bulunmaktadır. Genel Coğrafyası, Yeryüzü Şekilleri, İklim ve Bitki Örtüsü Kasabamız etrafında yüksek dağlar ve vadiler yoktur. Genelde toprakları aşınmış tepelerden yarı ova özelliği gösteren plato görünümündedir. Yüzey şekilleri nedeni ile büyük akarsuları yoktur.

İlçemiz sahip olduğu toprakların büyük bir kısmı tarıma elverişli olduğu için karakteristik bitki örtüsünü belirleyecek geniş alanlar fazla yoktur. Buna rağmen zengin bir çeşitlilik gösterir. Odunsu bitki türlerinden ceviz, ıhlamur, meşe, karaçam, söğüt, kızılçam sayılabilir. Yıllık yağış miktarının az olması nedeni ile bitki örtüsü bakımından pek zengin değildir. Bozuk orman alanlarında ağaçlandırma çalışmaları hızla devam etmektedir.